Toimihenkilöliike ajassa -satavuotisseminaari
Tänä vuonna tuli täyteen 100 vuotta ensimmäisen toimihenkilökeskusjärjestön eli Henkisen Työn Yhtymän perustamisesta. Juhlavuoden kunniaksi järjestämme seminaarin, joka käsittelee toimihenkilöliikkeen tärkeitä kehityslinjoja sadan vuoden ajalta. Seminaari myös juhlistaa syksyllä julkaistua Toimihenkilöt neuvottelupöydässä -tutkimusta ja jatkaa kevään luentosarjan ohella järjestäytymisen ja edunvalvonnan teemojen käsittelyä.
Kutsumme seminaariin akavalaisten ja STTK:laisten liittojen henkilöstön, hallitusten ja valtuustojen jäsenet sekä yhdistysten aktiivitoimijoita. Osallistua voi jouhevasti verkon välityksellä tai halutessaan tulla nauttimaan Oodi-kirjaston tunnelmasta.
Historia antaa uutta perspektiiviä ja näkökulmia omaan työhön. Pidempää ajanjaksoa tarkastellen hahmottaa, miten asiat ovat olleet aikaisemmin, miten ne ovat muuttuneet ja miksi sekä miten ne kenties muuttuvat tulevaisuudessa.
Seminaarin teemat ja puhujat ovat
Avaussanat, Pekka Piispanen, edunvalvontajohtaja Akava
Toimihenkilöliikkeen satavuotiskaari, tutkija, dosentti Ilkka Levä ja Toimihenkilöliikkeen historiatoimikunnan sihteeri Inka Ukkola
Miten henkisen työn käsite suuntasi toimintaa, professori emeritus Pauli Kettunen
Kuka toimihenkilöille sopimusosapuoleksi, tutkija, dosentti Ilkka Levä
Toimihenkilöiden ristiriitaiset lojaalisuusvaatimukset, väitöskirjatutkija Heidi Haggrén
Liikkuvien tai maahanmuuttajatyöntekijöiden ammattiliittokokemuksia prekaareilta aloilta, projektitutkija Laura Mankki
Lisää uutisia

Työhyvinvointiwebinaarit jatkuvat
Viime vuonna aloittamamme TJS-työhyvinvointiwebinaarit jatkuvat. Ne ovat suunnattu Akavan ja…

Tilaa liitollesi Yhdistystoiminnan ABC -verkkokurssi
Uusi ohjattu verkkokurssimme on oiva tapa tarjota perehdytystä yhdistystoimintaan! Se…

Maksutonta koulutusta työttömille
Järjestämme tulevana keväänä työttömille ja työttömyysuhan alla oleville neljä webinaaria,…